تقریبا هزاران مرورگر در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. تمام انها استانداردهای کنسرسیوم W3C را با کمی اختلاف به کار می برند. طراحان وب سایت باید با این اختلافات دست و پنجه نرم کنند تا بتوانند یک وب سایت را به کار اندازند.

هماهنگی یا مطابقت در انواع مرورگرها چیست؟

اگر یک وب سایت در مرورگر مطابقت داشته باشد، یعنی در تمام آنها به طور یکسان نمایش داده می شود. مرورگرهایی که استفاده از آنها رایج تر است عبارتند از اینترنت اکسپلورر، نت اسکیپ نویگیتر، فایر فاکس و اپرا. هر یک از این مرورگرها اچ تی ام ال، جاوا اسکریپت و سی اس اس CSS را با کمی تفاوت به کار می برند.

طراح وب سایت برای هماهنگی یا مطابقت در انواع مرورگرها چه باید بکند؟

واضح است که ۱۰۰ درصد هماهنگی با تمام مرورگرها غیرممکن است. اما می توان وب سایت را طوری ساخت که در اکثر مرورگرهای رایج و پر استفاده به طور یکسان عمل کند. برای این کار طراح وب باید از کدی که با استانداردهای W3C مطابقت داشته باشد استفاده کند. این کار کمی چالش برانگیز است. سرویس هایی در وب وجود دارند که امکان معتبر سازی کد، سی اس اس و لینکها را به صورت رایگان برای شما انجام می دهند. یکی از این سرویس ها http://validator.w3.org می باشد.

در این سرویس ها کد براساس DOCTYPE ای که شما در صفحه وب مشخص کرده اید بررسی می شود. DOCTYPE برای مرورگر مشخص می کند که صفحه کدام نسخه از اچ تی ام ال یا سی اس اس را استفاده می کند.

ادیتورهای اچ تی ام ال

بهترین انتخاب برای ایجاد هماهنگی استفاده از Dreamweaver است اما در اینجا نمی توانید از لایه ها (layers) استفاده کنید. برای استفاده از آنها باید آنها را به جدول تبدیل کنید. بدترین انتخاب برای ایجاد هماهنگی FrontPage است زیرا به دلیل استفاده از مایکروسافت و کد اینترنت اکسپلورر با مشکل لود می شود. ایتم هایی که ممکن است در مرورگرهای دیگر عمل نکنند عبارتند از :

Marquees : می توانید برای ایجاد تأثیر مشابه از JavaScript scroller که در اکثر مرورگرهای پراستفاده عمل می کند، استفاده کنید.

تگ bgsound : که نیاز به کد اینترنت اکسپلورر دارد.

انتقال صفحه : که نیاز به کد اینترنت اکسپلورر دارد.

style sheet تولید شده توسط فرانت پیج: که نیاز به کد اینترنت اکسپلورر دارد و می تواند باعث عمل نکردن در برخی مرورگرها شود.

DHTML تولید شده توسط فرانت پیج: می توانید برای ایجاد تأثیر مشابه از جاوا اسکریپت که در اکثر مرورگرها مطابقت دارد، استفاده کنید.

Hover Buttons : نیاز به کد اینترنت اکسپلورر دارد و در نسخه های قدیمی تر آن عمل نمی کند. می توانید برای ایجاد تأثیر مشابه از جاوا اسکریپت، فلش یا سی اس اس استفاده کنید.

CSS Style Sheets

تمام سی اس اس ها در تمام مرورگرها به درستی عمل نخواهند کرد. یکی از مشکلات عمده سی اس اس ها absolute positioning است که چون مرورگرها آن را ساپورت نمی کنند باعث بلوکه شدن می شود.

فلش

فلش برای اضافه کردن استایل به صفحه وب بسیار مناسب است و ماکرومدیا پلاگین های فلش را برای تمام مرورگرهای وب بزرگ تولید می کند. اما کل سایت را براساس فلش نسازید. مرورگرهایی که برای افراد نابینا هستند و بیشتر وسایل جیبی فلش را ساپورت نمی کنند. برخی از کاربران هم از فلش استفاده نمی کنند و پلاگین های آن را نصب نمی کنند به همین دلیل نمی توانند از سایت های فلش استفاده کنند. اسپایدرهای موتور جستجو نیز لینکهای سایت های فلش را جستجو نمی کنند و همچنین نمی توانند آنها را فهرست کنند.

لینکهای گرافیکی

با اینکه این لینکها در طراحی سایت بسیار خوب هستند اما همان مشکلات فلش در مورد عدم ساپورت مرورگرهایی که برای افراد نابینا هستند و بیشتر وسایل جیبی را دارا هستند. همیشه برای گرافیک ها از تگ alt استفاده کنید.