آب و هوای برزیل در ایام جام جهانی چگونه است؟
سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳
0 نظر
501 بازدید

برزیل از ۲۲ ژوئن میزبان رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ خواهد بود و از ۳۱ کشور دیگر به جز برزیل پذیرایی خواهد کرد. در زیر نگاهی داریم به آب و هوای این کشور آمریکای جنوبی که بسیاری معتقدند یکی از دلایل ناکامی کشورهای اروپایی در کسب قهرمانی این مسابقات است.

آب و هوای برزیل به صورت قابل توجهی از شمال استوایی آن تا مناطق معتدل آن تفاوت دارد. دمای ناحیه استوایی بالا و بالای ۲۵ درجه سانتیگراد است اما دمای هوا در مناطق معتدل در گرمترین حالت از ۳۰ درجه سانتیگراد تجاوز نمی‌کند. تنوع فصلی بسیار کمی در نزدیکی خط استوا وجود دارد؛ هرچند آب‌و‌هوای این منطقه می‌تواند به خصوص در مواقع باران به اندازه کافی خنک باشد تا لباس گرم پوشید.

در طرف دیگر این کشور جنگل‌هایی در جنوب منطقه استوایی قرار دارد و در زمستان (از ژوئن تا سپتامبر) و در برخی سال‌ها بارش برف بر فلات مرتفع و ناحیه کوهستانی برخی مناطق مشاهده می‌شود. بارش برف اغلب در ایالت‌های ریو گرانده دو سول، سانتا کاتارینا و پارانا گزارش شده است و کمتر در ایالت‌هایی چون سائوپائولو، ریودوژانیرو، میناس گرایس و اسپیریتو سانتو مشاهده می‌شود.

دمای هوا در شهرهای بلوهوریزنته و برازیلیا معتدل و معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است و این به دلیل ارتفاع تقریبا هزارمتری از سطح دریا است. ریودوژانیرو، رسیف و سالوادور در ساحل دریا واقع شده و آب‌و‌هوای گرم با متوسط دمای ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد دارند اما ساکنان آن از بادهای موسمی لذت می‌برند. شهرهای سائوپائولو، کوریتیبا، فلوریانوپولیس و پورتو الگره پایین‌تر از منطقه استوایی قرار گرفته‌اند و آب‌وهوایی شبیه به مناطق جنوبی آمریکا دارند که دمای هوای آن در زمستان می‌تواند به زیر صفر برسد.

سطح بارندگی تفاوت فراوانی در سراسر برزیل دارد. اکثر مناطق برزیل متوسط بارشی بین هزار تا ۱۵۰۰ میلی‌متر در سال دارند که اکثر بارندگی‌ها نیز در تابستان (بین دسامبر تا آوریل) در جنوب منطقه استوایی رخ می‌دهد. منطقه آمازون آشکارا شرجی است و بارش باران معمولا بیش از دو هزار میلی‌متر در هر سال است که در بخش‌هایی از مناطق آمازون غربی به سه‌هزار میلی‌متر هم می‌رسد. مناطق آمازون با وجود بارش سالیانه بالا سه تا پنج ماه خشک دارند که زمان آن بر اساس بالاتر شمال یا جنوب منطقه استوایی بودن، تفاوت دارد.

شمال‌شرقی برزیل خشک‌ترین بخش این کشور است. این منطقه گرم‌ترین هوای کشور را نیز به خود اختصاص داده و در فصل خشک بین ماه می تا نوامبر دمای هوا به بیش از ۳۸ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. با این حال سرتائو، منطقه‌ای شبه کویری که در زمان بارندگی سرسبز می‌شود. جنوب و اکثر منطقه شرق این کشور تقریبا فصل خشک ندارند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر